Top 100 Countries by Game Revenues

- 49 vizualizari

Top 100 Countries by Game Revenues

          Acest tabel prezintă primele 100 de țări clasate pe estimări globale ale veniturilor din vânzarea de jocuri în anul 2016, în ordine descrescătoare. Aceste estimări se bazează pe o combinație de cercetări, date tranzacționale, rapoarte trimestriale ale companiilor, precum și datele de recensământ. Veniturile se bazează pe câștigurile generate de companii din industria de jocuri la nivel mondial.

        Tabelul a fost actualizat ultima dată cu cifrele din Raportul Games Global Market Premium Newzoo” – octombrie 2016.

          Poziția noastră (47) în clasament este una bună ținând cont ca beneficiem de câteva restricții (Xbox Live). De ani de zile am fost depășiți de țări precum Ungaria și Cehia, dar acum ne aflăm exact unde trebuie la nivel mondial. Având în vedere populația, viteza noastră de internet și timpul mediu petrecut pe jocuri cred că pe viitor Romania va mai urca câteva poziții.

RankCOUNTRYPOPULATIONINTERNET POPULATIONTOTAL REVENUES IN US DOLLARS
1China1.382.324.000746.937.00024.271.294.000
2United States of America324.119.000250.818.00023.459.093.000
3Japan126.324.000119.073.00012.432.287.000
4Germany80.683.00071.980.0004.094.415.000
5South Korea50.504.00046.087.0004.052.258.000
6United Kingdom65.112.00060.619.0003.941.529.000
7France64.669.00056.023.0002.771.367.000
8Canada36.287.00032.656.0001.841.550.000
9Spain46.065.00037.403.0001.779.277.000
10Italy59.802.00041.230.0001.720.898.000
11Brazil209.568.000131.381.0001.439.364.000
12Russia143.440.000109.483.0001.330.310.000
13Mexico128.633.00078.573.0001.217.967.000
14Australia24.310.00021.031.0001.206.861.000
15Taiwan23.509.00021.055.000968.805.000
16Turkey79.623.00045.751.000685.002.000
17Indonesia260.582.00063.941.000598.074.000
18Netherlands16.980.00015.971.000524.077.000
19India1.326.802.000383.107.000523.727.000
20Thailand68.147.00029.222.000510.133.000
21Malaysia30.752.00022.799.000508.833.000
22Saudi Arabia32.158.00023.404.000506.245.000
23Poland38.594.00027.497.000431.150.000
24Switzerland8.380.0007.504.000391.766.000
25Sweden9.852.0009.053.000385.643.000
26Argentina43.848.00031.822.000350.966.000
27Austria8.570.0007.365.000335.053.000
28Singapore5.697.0004.803.000316.268.000
29Belgium11.372.0009.889.000306.419.000
30Norway5.272.0005.129.000298.517.000
31Iran80.044.00038.234.000286.585.000
32Vietnam94.445.00053.309.000280.294.000
33Philippines102.251.00045.303.000260.225.000
34Denmark5.691.0005.512.000246.089.000
35Portugal10.305.0007.404.000243.699.000
36United Arab Emirates9.267.0008.567.000233.333.000
37Colombia48.655.00028.993.000229.500.000
38Finland5.524.0005.175.000215.244.000
39Ireland4.714.0003.890.000201.208.000
40Nigeria186.988.00095.678.000186.173.000
41Hong Kong7.347.0006.381.000180.224.000
42Venezuela31.519.00020.612.000171.683.000
43Egypt93.384.00036.736.000169.532.000
44Ukraine44.625.00023.649.000159.601.000
45Kazakhstan17.856.00013.538.000144.776.000
46Chile18.132.00012.279.000142.476.000
47Romania19.373.00011.517.000131.086.000
48Czech Republic10.549.0008.816.000131.072.000
49South Africa54.979.00030.595.000112.194.000
50Greece10.920.0007.660.000111.862.000
51Qatar2.292.0002.151.000110.820.000
52Peru31.775.00014.144.000103.344.000
53Hungary9.822.0007.444.00097.430.000
54Kuwait4.008.0003.378.00095.506.000
55Algeria40.376.00016.848.00093.685.000
56Israel8.193.0006.667.00093.216.000
57Pakistan192.827.00038.961.00089.702.000
58Morocco34.818.00021.148.00070.169.000
59Slovakia5.430.0004.720.00067.729.000
60Oman4.655.0003.586.00064.555.000
61New Zealand4.566.0004.099.00062.210.000
62Belarus9.482.0006.234.00061.843.000
63Serbia8.813.0006.055.00059.725.000
64Azerbaijan9.869.0007.860.00057.670.000
65Ecuador16.386.0008.631.00056.846.000
66Puerto Rico3.681.0003.015.00055.922.000
67Dominican Republic10.649.0005.927.00054.415.000
68Bangladesh162.911.00026.460.00050.859.000
69Iraq37.548.0007.266.00049.975.000
70Myanmar54.364.00013.236.00048.196.000
71Bulgaria7.098.0004.282.00045.833.000
72Luxembourg577.000564.00043.715.000
73Croatia4.226.0003.083.00039.998.000
74Uzbekistan30.301.00014.077.00035.868.000
75Lebanon5.989.0004.604.00035.482.000
76Cuba11.393.0003.909.00034.960.000
77Lithuania2.851.0002.122.00034.335.000
78Kenya47.252.00023.309.00029.336.000
79Sri Lanka20.811.0006.894.00027.578.000
80Guatemala16.673.0005.011.00027.005.000
81Bahrain1.397.0001.319.00026.929.000
82Bolivia10.889.0005.314.00026.762.000
83Tunisia11.376.0005.944.00026.486.000
84Slovenia2.070.0001.574.00026.103.000
85Costa Rica4.858.0003.078.00025.769.000
86Uruguay3.445.0002.343.00025.515.000
87Panama3.991.0002.193.00023.787.000
88Jordan7.748.0004.426.00023.520.000
89Latvia1.956.0001.598.00023.457.000
90Bosnia and Herzegovina3.803.0002.603.00022.624.000
91Macao598.000479.00020.239.000
92Sudan41.176.00012.161.00019.855.000
93Paraguay6.726.0003.233.00019.074.000
94Estonia1.310.0001.178.00018.978.000
95Albania2.904.0001.938.00017.487.000
96Trinidad and Tobago1.365.000989.00016.049.000
97State of Palestine4.798.0002.931.00015.732.000
98TFYR Macedonia2.082.0001.530.00015.425.000
99Iceland332.000327.00014.851.000
100Cyprus1.177.000880.00013.677.000

Sursa: https://newzoo.com/